O kampanii

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki pracy naukowców i ekspertów w ciągu ostatnich 40 lat stosunkowo dobrze zrozumieliśmy zmiany klimatyczne, a sposoby poprawy pogarszającej się sytuacji oraz rozwiązania adaptacyjne są znane i udokumentowane. Dzięki temu każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie jednostki, swojej rodziny, szkoły, sąsiedztwa i zachęcać innych do tego samego. Niezależnie od tych działań trzeba wymagać od polityków i liderów gospodarczych, by zajęli się opracowywaniem i wdrażaniem rozwiązań systemowych, czyli pozytywnych zmian na dużą skalę.

Chcemy Wam pokazać, że macie realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jesteś uczniem? Nauczycielem? Dyrektorem szkoły średniej? Rodzicem, który zna nauczyciela lub ma dzieci w szkole średniej?

Stworzyliśmy kampanię edukacyjną pt. „Dbaj o klimat. Redukuj CO2”. Pierwsza edycja ruszyła we wrześniu 2021 r. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystej gali 29 kwietnia 2022 r. w siedzibie BNP Paribas w Warszawie.

O kampanii

Projekt edukacyjno-ekologiczny autorstwa Little Greenfinity pt. „Dbaj o klimat. Redukuj CO2”, zorganizowany został dzięki wsparciu BNP Paribas Securities Services Polska.
Projekt służy szerzeniu wiedzy na temat zmian klimatycznych wśród uczniów i nauczycieli. Jego celem nadrzędnym jest pokazanie możliwości realnej zmiany i sprawczości w życiu codziennym na poziomie lokalnym.
Kampania skierowana została do wszystkich szkół średnich na terenie całej Polski – zarówno do nauczycieli, jak i do uczniów.

Zakończenie roku szkolnego już za nami. Ale to był rok! A razem z zakończeniem roku, zamykamy pierwszą edycję ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej na rzecz zmiany klimatu „Dbaj o klimat. Redukuj CO2”, którą Little Greenfinity miała ogromna przyjemność i dumę organizować.

Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom kolejnego roku szkolnego. I dziękujemy szczególnie tym, którzy zaangażowali się w kampanię „Dbaj o klimat. Redukuj CO2”.

Bardzo dziękujemy bezpośredniemu partnerowi i sponsorowi BNP Paribas Securities Services, dzięki któremu udział w projekcie był dla szkół, uczniów i nauczycieli bezpłatny. Serdecznie podziękowania kierujemy także do naszych partnerów Miasto st. Warszawa, Miasto Gdyni, Nauka o klimacie oraz Green Koźminski za wsparcie merytorycznie oraz wsparcie w promowaniu Kampanii. Dzięki temu wspaniałemu ekosystemowi organizacji na rzecz edukacji klimatycznej, 189 nauczycieli z całej Polski zostało przeszkolonych do prowadzenia warsztatów na rzecz zmiany klimatu. Wspaniale się zaangażowali prowadząc warsztaty dla ponad 4200 uczniów szkół średnich w całej Polsce zarówno w dużych miastach jak i małych miejscowościach!

Zapraszamy do oglądania filmiku podsumowującego kampanię „Dbaj o klimat. Redukuj CO2.

Projekt podzielony został na 3 etapy:

1. Szkolenie dla nauczycieli – prowadzone przez trenerki i edukatorki Little Greenfinity (wrzesień/grudzień 2021 r.).

Coraz większej liczbie nauczycieli zależy na edukacji swoich uczniów na temat zmian klimatycznych. W kampanii wzięli udział nauczyciele szkół średnich z terenu całej Polski.

W szkoleniach wzięło udział prawie 200 nauczycieli z całej Polski. Zgłosili się nauczyciele zarówno z dużych miast: Katowice, Warszawa, Łódź, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Sopot, jak i małych miasteczek: Skała (mieszkańców 3800), Rogowo (4800), Pakość (5600), Mszczonów (5300).

online

2. Warsztaty dla uczniów – prowadzone przez nauczycieli szkół przeszkolonych przez Little Greenfinity (październik 2021 r./styczeń 2022 r.).

Nauczyciele przekazali następnie zdobytą wiedzę dalej swoim uczniom podczas dwugodzinnych warsztatów. Nauczycieli „przeszkolili” wspólnie ponad 4200 uczniów!

Nauczyciele byli najlepszymi ambasadorami w promocji trzeciego etapu naszej kampanii czyli konkursu „Dbaj o klimat. Redukuj CO2”. Zachęcili uczniów do stworzenia mądrych i wartościowych projektów.

Gala

3. Konkurs dla uczniów pt. “Dbaj o klimat. Redukuj CO2”

Konkurs polegał na:

1. Stworzeniu zespołu (od 2 do 30 osób), który pracował nad projektem.

2. Zaprojektowaniu razem rozwiązania, które pozwali zredukować ilość emisji gazów cieplarnianych w jednej z 3 kategorii konkursowych. Jednak w związku z dużą dysproporcją nadesłanych projektów w poszczególnych kategoriach, postanowiliśmy nagrodzić sześć projektów w kategorii projekt szkolny i trzy projekty w kategorii projekt rodzinno-sąsiedzki.

3. Stworzeniu prezentacji pomysłu na projekt w formie wybranej spośród wymienionych: wideo, pliku tekstowego lub prezentacji typu PowerPoint.

W prezentacji należało uwzględnić:

Członkami Komisji konkursowej byli:

– Anna Sierpińska, ekspertka ds. klimatu i edukacji klimatycznej z Fundacji Nauka o klimacie,
– Anna Czarczyńska, Centrum Zrównoważonego Rozwoju, Akademia L. Kozmiński,
– Beata Springer oraz Virginie Little, konsultantki ds. zrównoważonego rozwoju, Little Greenfinity,
– Tomasz Wajda, BNP Paribas Securities Services.

dream_team_Redukuj CO2 - komisja konkursowa i czesc partnerow.jpg

Uczniowie podjęli wyzwanie! Otrzymaliśmy aż 60 projektów, to ponad 200 uczniów z całej Polski!

Wszystkie prace konkursowe były bardzo ciekawe, dobrze opracowane, oparte na indywidualnych talentach i zainteresowaniach uczniów.

Nie był to łatwy czas. Ze względu na czas pandemii musieliście powrócić do nauki zdalnej. Wiemy, że taka nauka nie sprzyja pracy zespołowej i zdecydowanie ciężej jest realizować projekty i pracę zespołową w takich warunkach.

W międzyczasie wybuchła wojna w Ukrainie. Zdarzyło się to dokładnie w czasie, gdy próbowaliśmy zachęcać Was do udziału w konkursie. Bardzo zmieniły się wtedy priorytety.

Wojna też sprawiła, że spojrzeliśmy na problemy związane ze zmianami klimatu i uzależnieniem państw od paliw kopalnych w zupełnie nowy sposób.

Tym bardziej doceniamy, że uczniowie zdecydowali się wziąć udział w konkursie.

Autorzy wyróżnionych projektów wzięli udział w uroczystej gali ogłoszenia wyników i prezentacji projektów wyróżnionych w dniu 29 kwietnia 2022 r. w siedzibie partnera projektu BNP Paribas Securities Services w Warszawie. Wygraną w konkursie była pomoc merytoryczna lub finansowa w części lub całości (w zależności od potrzeby projektu). Dzięki wsparciu partnera projektu BNP Paribas Securities Services wartość wszystkich nagród wyniosła aż 25 000 zł.

W kategorii „projekt szkolny” komisja konkursowa wyróżniła 6 projektów:

– Batory dba o klimat – II LO im. Batorego w Warszawie

– Dbaj o klimat. Redukuj CO2 – I LO w Giżycku

– Oszczędzając ciepło oszczędzamy pieniądze i redukujemy CO2 – ZS Budowlanych w Rybniku

– Rowerowy zawrót głowy – ZSCKR w Studzieńcu

– EKO(Świecenie) – IV LO w Warszawie

– Wygramy z CO2 ­– Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. F.Chopina w Krakowie

W kategorii sąsiedzko-rodzinnej:

– Konkurs międzyosiedlowy – II LO im. Batorego w Warszawie

– Często zieloni – IV LO Częstochowa

– Dronosiewność – Akademickie LO Politechniki Śląskiej w Rybniku

Akademickie LO Politechniki Śląskiej w Rybniku

Komisja konkursowa zdecydowała również przyznać specjalne „wyróżnienie jury” dla:

Rozkręcamy ekologię – ZSG im. E. Pijanowskiego w Warszawie, za pomysłowość i oryginalność
Edukacja o zmianach kluczem do zmiany – I LO w Toruniu, za prostotę w pomyśle, ale jednocześnie podjęcie tematu i sektora, który w bardzo znaczącym stopniu przyczynia się do bardzo wysokich emisji gazów cieplarnianych.
I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu za ilość, ale również jakość, czyli pobicie absolutnego rekordu w liczbie zgłoszonych projektów.

Udział w kampanii i konkursie to nie tylko wyróżnienie zostania laureatem. Korzyści z uczestnictwa w konkursie są niezliczone:

Ale przede wszystkim pokazuje uczniom możliwości realnej zmiany i sprawczości w życiu codziennym na poziomie lokalnym. Chcemy zachęcać i włączać polską młodzież do aktywnego udziału w obniżaniu emisji gazów cieplarnianych na poziomie społeczności lokalnej, a także budzić w młodych ludziach świadomość, że mają realny wpływ na swoje otoczenie poprzez stworzenie projektu, którego realizacja pozwoli obniżyć emisję CO2 w ich najbliższym otoczeniu (szkole, domu lub dzielnicy/miejscowości).

Właśnie dlatego celem nadrzędnym konkursu było pokazanie uczniom szkół średnich możliwości realnej zmiany i sprawczości w życiu codziennym na poziomie lokalnym. Chcieliśmy zachęcić i włączyć polską młodzież do aktywnego udziału w obniżaniu emisji gazów cieplarnianych na poziomie społeczności lokalnej, a także obudzić w młodych ludziach świadomość, że mają realny wpływ na swoje otoczenie poprzez stworzenie projektu, którego realizacja pozwoli obniżyć emisję gazów cieplarnianych w ich najbliższym otoczeniu (szkole, domu lub dzielnicy/miejscowości).

GRATULUJEMY jeszcze raz wszystkim Uczniom, autorom projektów wyróżnionych.

I BARDZO DZIĘKUJEMY nauczycielom za ich zaangażowanie i entuzjazm począwszy od września 2021 r. aż do kwietnia 2022 r. Wasza mobilizacja jest najlepszym przykładem efektu motyla, który jest niezmierny ważny zwłaszcza w przypadku edukacji klimatycznej.

Projekty wyróżnione zostaną już wkrótce opublikowane na stronie internetowej w zakładce projekty wyróżnione.

Autor i organizator kampanii Little Greenfinity
Partner kampanii BNP Paribas
Patronaty Honorowe Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Patronat Honorowy Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek
Partnerzy merytoryczni GREEN Kozminski Nauka o klimacie
Masz pytanie: hej@redukujCO2.pl